Depresja sprzyja niewydolności nerek | VIMED

Depresja sprzyja niewydolności nerek

Jak wykazały najnowsze badania depresja jest powiązana z wystąpieniem niewydolności nerek. Stwierdzono, że zaburzenie to poprzedza znaczne pogorszenie funkcjonowania nerek i wystąpienie ich przewlekłej niewydolności.

Willem Kop, neuropsycholog na Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii, wraz z współpracownikami przez okres 10 lat prowadził badanie, w którym próbowano wyjaśnić zależność pomiędzy depresją a wystąpieniem niewydolności nerek oraz innych problemów zdrowotnych, w których nerki odgrywają główną rolę.
[error]
Depresja należy do grupy chorób afektywnych. Do głównych jej objawów należą: utrata zdolności odczuwania przyjemności, obniżenie nastroju, ciągłe poczucie zmęczenia i utraty energii, brak apetytu, zaburzenia snu, spadek zdolności koncentracji, obniżenie poczucia własnej wartości, nawracające myśli o śmierci, trudności w podejmowaniu decyzji, poczucie beznadziejności.
[/error]

W badaniu wzięło udział 5 785 osób z czterech hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy doświadczenia mieli 65 lat lub więcej i nie byli jeszcze poddani zabiegom dializy nerek. Naukowcy przez okres 10 lat śledzili stan zdrowia badanych, którzy ponadto byli proszeni o wypełnienie kwestionariusza, dzięki którym mogli ocenić możliwość wystąpienia objawów depresyjnych oraz stopień ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby nerek.
[clearboth]
Po wnikliwej analizie zebranych danych, naukowcy zaobserwowali, że depresja poprzedzała lub też występowała równocześnie z chroniczną niewydolnością nerek. Ponadto badacze zauważyli, że pojawiała się ona o 20% częściej u pacjentów z niewydolnością nerek niż u osób nie cierpiących na schorzenia układu wydalniczego. Co więcej, zauważono, że u pacjentów z depresją czynność nerek szybciej się pogarszała oraz znacznie częściej dochodziło u nich do wystąpienia ostrej niewydolności nerek.

Osoby o podwyższonym ryzyku depresji są bardziej podatne na występujące później poważne skutki niewydolności nerek

Badanie to może okazać się pomocne w diagnozowaniu chorób nerek. Wczesne wykrycie tych dolegliwości oraz szybkie wdrożenie leczenia pozwala znacząco spowolnić rozwój tej przykrej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *