Nasze wsparcie na Twoje zaparcie | VIMED

Nasze wsparcie na Twoje zaparcie

Zaparcia kwalifikowane są do najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Nieregularne, niepełne i bolesne wypróżnianie czy stolec o bardzo ścisłej konsystencji, to znane objawy tej dolegliwości.

Konsekwencją tego są zalegające masy kałowe, które mogą przyczyniać się do zatruwania naszego organizmu przez toksyny!

W tym miejscu może nasunąć się pytanie: dlaczego nasza fizjologia dopuszcza do retencji mas kałowych i w rezultacie intoksykacji? A podążając dalej: jakie są następstwa i zagrożenia płynące z przewlekłych zaparć? Spójrzmy uważnie.
[framed_box]
Zaparcia to plaga cywilizowanego społeczeństwa. Szacuje się, że w krajach europejskich na tę dolegliwość skarży się od 6 do 23% ludzi dorosłych.
[/framed_box]

Co sprzyja powstawaniu zaparć

 • Dieta uboga w błonnik i płyny, a bogata w takie produkty jak: słodycze, przetworzone produkty mączne, kawa, alkohol.
 • Brak ruchu – brak ćwiczeń zwalnia tempo wszystkich procesów zachodzących w organizmie.
 • Nadużywanie środków przeczyszczających, które są czynnikiem sprawczym upośledzenia nerwów błony śluzowej i pogłębienia dysfunkcji aktu defekacyjnego.
 • Stosowanie niektórych leków takich jak: leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, leki nasenne, suplementy żelaza, środki zobojętniające kwas żołądkowy i antybiotyki.
 • Wpływ hormonów w określonych fazach cyklu miesięcznego lub w czasie ciąży oraz niskie stężenie hormonów tarczycy we krwi także sprzyja zwolnieniu perystaltyki jelit.
 • Niektóre schorzenia takie jak np.: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, rak okrężnicy mogą zakłócać prace jelit.


[framed_box]
Według Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, istnieje długi szereg przyczyn zaparć, wśród których nieracjonalny sposób odżywiania i nieprawidłowe nawyki żywieniowe zajmują czołowe miejsca.
[/framed_box]

Konsekwencje zdrowotne przewlekłych zaparć

 • Zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego, ze względu na wydłużony czas ekspozycji błony śluzowej na zawarte w kale substancje kancerogenne
 • Udział w tworzeniu się uchyłków w jelicie grubym, prowadzących czasami do mikroperforacji i zapalenia jelita
 • Powstawanie żylaków czy szczeliny odbytu
 • Osteoartropatia lub zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jako efekt przewlekłych zaparć
 • Przyczyna biegunek rzekomych w wyniku zmian zapalnych w jelicie
 • W ekstremalnych przypadkach zatkanie światła jelita przez kamienie kałowe, tzw. niedrożność obturacyjna
 • Sprzyjanie rozwojowi hemoroidów, przepuklin błony śluzowej, przetok czy bólów brzucha i dyskomfortu

Jak uporać się z tym balastem?

Odpowiednio zaprogramowany sposób żywienia może skutecznie zapobiec wystąpieniu zaparć, jak również zniwelować istniejące. Przede wszystkim, w diecie powinny występować świeże warzywa, owoce, węglowodanowe produkty nierafinowane takie jak pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze czy otręby. Na perystaltykę jelita, konsystencję oraz formowanie się mas kałowych doskonale wpływa woda. Dlatego też, należy pamiętać o jej odpowiedniej podaży w ciągu dnia.
[clearboth]
Warto też poznać produkty, które działają hamująco na perystaltykę jelita i sprzyjają powstawaniu zaparć. Należą do nich między innymi borówki, czarna herbata, produkty o lepkiej konsystencji tj. kaszki, kleiki, budynie, a także czekolada, białe pieczywo czy wyroby cukiernicze.
[framed_box]
Aż 20% populacji regularnie lub okresowo stosuje środki przeczyszczające. Jeśli są one nadużywane, mogą doprowadzić do istotnych powikłań zdrowotnych takich jak uszkodzenie aparatu nerwowego błony śluzowej jelita.
[/framed_box]

Wspomaganie przez oczyszczanie!

Obok diety, równie efektywną metodą walki z zaparciami są zabiegi oczyszczania jelita grubego tzw. hydrokolonoterapia. Przy jej udziale możemy skutecznie usunąć z jelita wszelkie zanieczyszczenia i toksyny sprzyjające osłabianiu mięśniówki jelitowej i przerostowi niepożądanej mikroflory jelitowej. Jelito odciążone z kamieni kałowych, drożdżaków, złogów kałowych, nadmiaru śluzu i innych zanieczyszczeń powraca do swoich fizjologicznych funkcji i znów znakomicie reguluje proces usuwania treści kałowych.

Modyfikacja nieprawidłowych nawyków to trzeci ważny element, którego realizacja pozwala uzyskać efekt synergii w walce, jak i samej profilaktyce problemów z zaparciami. Mianowicie, trzeba zadbać o prawidłowy rytm snu, wyrobić nawyk wypróżniania się o podobnej porze każdego dnia, a przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną, gdyż siedzący tryb życia sprzyja rozleniwieniu jelita i spowolnieniu jego pracy.
[clearboth]
Pamiętaj, to Ty jesteś architektem swojego zdrowia. Korzystaj z wiedzy i podejmuj właściwe działania na jego rzecz. To znakomita inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *