Otyłość matki powiązana z autyzmem dziecka | VIMED

Otyłość matki powiązana z autyzmem dziecka

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które może powodować istotne problemy społeczne, komunikacyjne i behawioralne. Jest skomplikowanym zespołem upośledzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu. Wśród typowych cech autyzmu są problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi.

Przyczyny rozwoju autyzmu u dzieci:

[dropcap4 color=”orange”]1[/dropcap4] defekty neurologiczne o szczegółowo nieznanej etiologii;

[dropcap4 color=”orange”]2[/dropcap4]zaburzenia metaboliczne, przede wszystkim nietolerancja glutenu i kazeiny (zaleca się dietę pozbawioną tych substancji);

[dropcap4 color=”orange”]3[/dropcap4]alergie i osłabiona sprawność immunologiczna;

[dropcap4 color=”orange”]4[/dropcap4]zespół nieszczelnego jelita, często spowodowany intoksykacją drożdżakami;

[dropcap4 color=”orange”]5[/dropcap4]urazy okołoporodowe;

[dropcap4 color=”orange”]6[/dropcap4]uszkodzenia centralnego układu nerwowego;

[dropcap4 color=”orange”]7[/dropcap4]toksoplazmoza (wrodzona);

[dropcap4 color=”orange”]8[/dropcap4]dziecięce porażenie mózgowe;

[dropcap4 color=”orange”]9[/dropcap4]poważne infekcje i intensywne podawanie antybiotyków w okresie niemowlęcym;

[dropcap4 color=”orange”]10[/dropcap4]obniżona zdolność do detoksykacji;

[dropcap4 color=”orange”]11[/dropcap4]zatrucie rtęcią i metalami ciężkimi.

[notice]Mniej więcej jedno na 110 dzieci w USA, według szacunków Centers for Disease Control and Prevention (CDC) cierpi na autyzm. Ostatnie badania sugerują, że liczba ta może być jednak znacznie wyższa.[/notice]

Według najnowszych badań przeprowadzonych w San Diego kobiety, które cierpią na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy otyłość są bardziej narażone na urodzenie autystycznego dziecka niż zdrowe kobiety. Wyniki analiz zostały zaprezentowane na Międzynarodowych Spotkaniach Badań Autyzmu w San Diego. Dr Ivra Picciotto znany badacz autyzmu z Universytetu z Californii napisał: „Matki cierpiące na co najmniej jedno z powyższych schorzeń 60% częściej rodziły dzieci chore na autyzm”.

Naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy ostatnimi statystykami pokazującymi wzrost liczy zachorowań na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie oraz równoległym wzrostem liczby dzieci z autyzmem. Jak wykazano, matki dzieci, które były opóźnione w rozwoju były o 150% bardziej narażone na otyłość przed ciążą, cukrzycą lub wysokim ciśnieniem krwi.
Badacze twierdzą, że odpowiednie prenatalne środowisko jest ważne w zapobieganiu autyzmu u dziecka. Wahania stężenia glukozy, zbyt wysokie ciśnienie czy otyłość matki, które występują w przebiegu ciąży i nie są dobrze kontrolowane, mogą mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *