Poznaj 10 źródeł bólów migrenowych! | VIMED

Poznaj 10 źródeł bólów migrenowych!

Migrena to trudny przeciwnik – potrafi nadejść znienacka i w znaczący sposób rzutować na nasze funkcjonowanie. Migreny dzielimy na te z aurą i bez aury (tabela poniżej). Bóle trwają niekiedy kilka godzin, innym razem kilka dni. W jaki sposób możemy ich uniknąć? Co powoduje migreny? Poniżej przedstawiono kilka związków, które mogą być potencjalnymi winowajcami.

Migrena

Pierwszą grupę związków tworzą aminy, których rodzaje wymieniliśmy w pierwszych punktach poniżej. Są to azotowe pochodne komponentów białkowych. Aminy są stale obecne w organizmie człowieka, bez względu na rodzaj diety. Niektóre z nich pełnią rolę przekaźników w układzie nerwowym, inne odpowiadają za odpowiedź immunologiczną w procesach zapalnych.

1 Tyramina

powstaje głównie w procesie dojrzewania produktów spożywczych, takich jak sery żółte, jogurty, maślanki, zakwasy, suszone i konserwowane mięso czy ryby. Jest to substancja wazoaktywna, czyli taka, która wpływa na skurcz bądź rozkurcz naczyń krwionośnych – może tym samym zwiększać częstotliwość ataków migren u osób szczególnie wrażliwych na te związki.

2 Histamina

Leczenie migrenybierze udział w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Bogate jej źródło to produkty powstałe w wyniku fermentacji mlekowej (jogurty, kiszonki, piwo, wino), ryby i owoce morza, owoce tj.: morele, wiśnie, żurawina, porzeczki, daktyle, rodzynki, nektarynki, pomarańcze, papaja, brzoskwinie, ananasy, śliwki, maliny, truskawki oraz warzywa: bakłażan, dynia, szpinak, pomidory, soja, czerwona fasola. Występuje również w przyprawach: anyżu, cynamonie, goździkach, curry, ostrej papryce i gałce muszkatołowej.

3 Dopaminy

znajdują się np. w orzechach arachidowych, grochu, bobie oraz soi.

4 Fenyletylamina

obecna jest w głównie w czekoladzie.

5 Oktopamina i synefryna

znajdują się w dużych ilościach w owocach cytrusowych.

6 Tryptamina

znajduje się w pomidorach i ananasach.

7 Środki polepszające i konserwanty

są to m. in. glutaminian sodu zwany polepszaczem smaku, aspartam, sztuczne substancje słodzące, siarczyny, które nadają produktowi odpowiedni kolor, ponadto fenole obecne w sposób naturalny w herbacie, kawie i niektórych owocach jak i w barwnikach spożywczych stosowanych na szeroką skalę.

8 Alkohol

9 Kofeina

10 Hipoglikemia

wynikająca z unikania regularnych posiłków oraz odwodnienie.

Amerykańska Narodowa Fundacja Bólu Głowy żywność powodującą migreny, żartobliwie nazywa „koktajlowym menu”, bo rzeczywiście właśnie podczas bankietów serwuje się produkty typu: sery żółte, orzeszki, czekoladę, wędzone wędliny i ryby, marynaty, kawę i alkohol. Dlaczego powodują one migrenę? W dojrzałych serach podpuszczkowych i pleśniowych, jak również w piwie, czerwonym winie i innych produktach powstających w procesie fermentacji, znajduje się tyrozyna. Z tego aminokwasu powstaje w organizmie tyramina, konieczna do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Jednak w obecności pewnych leków lub w zbyt dużym stężeniu może zaszkodzić i wywołać zmiany w nerwach oraz naczyniach krwionośnych mózgu, powodując gwałtowny skurcz, a następnie szybki i zarazem bolesny rozkurcz naczyń krwionośnych w korze mózgowej.

Bóle głowyChorym z migrenowymi bólami głowy zaleca się prowadzić przez co najmniej kilka miesięcy specjalny dzienniczek. Zapiski w dzienniczku mogą ułatwić zidentyfikowanie czynników (pory dnia, aktywności, nastroju, spożywanych pokarmów, itp.), które wpływają na zainicjowanie ataku migreny. Stosowanie regularnej aktywności fizycznej, technik relaksacyjnych oraz zastosowanie dobrze zbilansowanej diety może pomóc w osiągnięciu znacznej poprawy.

Warto wiedzieć

Wszystkie produkty spożywcze i napoje, które spożywasz, powinny być możliwie świeże (czyli jak najkrócej przechowywane), gdyż wtedy nie dochodzi w nich do wzrostu stężenia tyraminy. Kupuj tyle, ile potrzebujesz, aby pożywienie nie było przechowywane zbyt długo w lodówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *