Probiotyki pomogą w IBS | VIMED

Probiotyki pomogą w IBS

Nowe badania, przeprowadzone na University of Michigan Health System pomagają wyjaśnić korzyści z zastosowania probiotyków u pacjentów zmagających się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (zespołem jelita drażliwego) wywołanymi stresem.

Zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome) to przewlekłe zaburzenie czynnościowe jelita, objawiające się ciągłymi, naprzemiennymi zaparciami i biegunkami, którym towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia, uczucie ciężkości.

Probiotyki to żywe bakterie, które wspomagają pracę układu pokarmowego i przyswajanie składników odżywczych, zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych bakterii, odbudowują florę bakteryjną jelit i podnoszą odporność organizmu.

[framed_box bgColor=”#E4F9FF”]W badaniu, którego wyniki opublikowano w magazynie „Gastroenterology”, naukowcy odkryli, że choć stres nie powoduje IBS, to wpływa on na interakcję mózg–jelito i przyczynia się do powstania w jelicie stanu zapalnego, który często prowadzi do ciężkiego lub przewlekłego bólu brzucha, utraty apetytu i biegunki.

[/framed_box]

Zaobserwowano, że stres wpływa na tłumienie ważnego związku zwanego inflamasom, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej mikroflory jelitowej. Prowadzi to do stanu zapalnego jelita, a co za tym idzie, do zaostrzenia objawów choroby. Stan ten ulegał osłabieniu, kiedy myszom z zespołem jelita drażliwego, na których przeprowadzano doświadczenie, aplikowano terapię probiotykami.

Wpływ stresu na jelita może być hamowany przez probiotyki, które nie dopuszczają do hamowania inflamasomów. To badanie pokazuje nam ważny mechanizm wyjaśniający sens leczenia pacjentów z IBS probiotykami.

Zdaniem dr. Kao potrzebne są jeszcze dodatkowe badania kliniczne, które pomogą określić optymalną terapię i dawkę probiotyku, już teraz jednak badacz zaleca:

Aby poprawić mikroflorę jelitową pacjenci z IBS powinni prowadzić zdrowy styl życia, w szczególności spożywać więcej owoców i warzyw, a także szukać sposobów radzenia sobie ze stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *