Prowadzisz siedzący tryb życia? Jesteś zagrożony! | VIMED

Prowadzisz siedzący tryb życia? Jesteś zagrożony!

Jak podają naukowcy na łamach „Journal of the National Cancer Institute” siedzący tryb życia powiązany jest z powstaniem nowotworów: okrężnicy, macicy i płuc.

Badacze z Uniwersytetu Regensburg w Niemczech wykazali, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może sprzyjać zachorowaniu na różnego rodzaju nowotwory. Każde dwie godziny spędzone na siedząco zwiększa szanse na zachorowanie na raka jelita grubego o 8%, na nowotwór macicy o 10% oraz raka płuc o 6%.

Co więcej, prawdopodobieństwo powstania raka związane z siedzącym trybem życia jest niezależne od tego, czy uprawiasz aktywność fizyczna czy nie.

Siedzący tryb życia wywiera szkodliwy wpływ w kwestii zachorowania na raka nawet na osoby, które są aktywne fizycznie, co oznacza, że ograniczenie czasu spędzanego na siedząco może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu nowotworom.

W badaniu brano pod uwagę ogólną ilość czasu spędzonego na siedząco oraz poszczególne czynniki wpływające na taki tryb życia; oglądanie telewizji, siedzenie w pracy, siedzenie jako odpoczynek.

Najbardziej skorelowane z powstaniem nowotworu okazało się siedzenie przed telewizorem. Naukowcy sugerują, że dzieje się tak, ponieważ tej czynności towarzyszą zazwyczaj: podjadanie niezdrowych przekąsek i picie słodkich napojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *