Reumatyzm w pigułce | VIMED

Reumatyzm w pigułce

Z powodu chorób mięśniowo-szkieletowych, które powszechnie nazywamy reumatyzmem, cierpi dziś 120 mln Europejczyków, w tym 9 mln Polaków. Zbyt późne rozpoznanie, brak skutecznej terapii i nieodwracalne zmiany sprawiają, że bardzo ciężko walczyć z postępującymi dolegliwościami.

Co to jest reumatyzm?

Tak naprawdę nie istnieje choroba o nazwie “reumatyzm”. To potoczne określenie grupy chorób, do których zalicza się m. in.:Reumatyzm

  • osteoporozę;
  • chorobę zwyrodnieniową stawów;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
  • dnę moczanową;
  • toczeń rumieniowaty układowy.

Różnią się one objawami, przebiegiem i rokowaniem. Łączy ich jednak jedno – cierpienie, ból i  postępująca niesprawność.

 

Skąd się bierze reumatyzm?

Przyczyny są bardzo złożone i nie do końca poznane. Bardzo duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Szkodliwe działania środowiska, niewłaściwa dieta, toksyny i infekcje stymulują ekspresję genów związanych z ujawnieniem się choroby. Nadmierna odpowiedź układu immunologicznego i przewlekły stan zapalny spowodowany nietolerancjami pokarmowymi sprawiają, że organizm atakuje własną tkankę kostną, osłabia ją i pogłębia objawy reumatyczne.

Jakie są objawy i następstwa reumatyzmu?

Ból, uczucie sztywności, obrzęk i ograniczony zakres ruchu to najpowszechniejsze objawy. Często towarzyszy im osłabienie, gorączka, spadek masy ciała. Kluczem do skutecznej terapii jest szybka diagnostyka, prawidłowe rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia. Zbyt późna diagnoza sprawi, że zmiany w narządzie ruchu pozostaną nieodwracalne, ograniczy sprawność ruchową lub doprowadzi do trwałego inwalidztwa.

Choroba emerytów? Nie tylko!

Reumatyzm naturalnie kojarzony jest jako dolegliwość ludzi starszych.Choroby te mogą jednak ujawnić się w każdym wieku. Niektóre schorzenia takie jak dysplazja, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa pojawiają się około dwudziestego, trzydziestego roku życia, a nawet w wieku młodzieńczym.

Ciężkie leczenie

Zwalczanie objawów to podstawowy, najczęściej stosowany  sposób walki z reumatyzmem.

Leczenie farmakologiczne opiera się na na podawaniu sterydów, cytostatyków czy leków biologicznych.Leki są bardzo silne, często uszkadzają przewód pokarmowy, a jeśli są nieprawidłowo dobrane, zatruwają i niszczą organizm od środka.

Dieta może leczyć

DietaUdowodniono, że przyczyną powstawania chorób reumatoidalnych jest przewlekły stan zapalny. Oczywiste staje się więc, że kluczem do zniesienia choroby jest jego niewyeliminowanie. Dzięki odrzuceniu produktów, które wywołują nadmierną reakcję układu immunologicznego, możemy nie tylko pozbyć się objawów, ale także zwalczyć przyczynę choroby.

Badania dowodzą, że ograniczenie ilości produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie ma znaczący wpływ na zmniejszenia stanu zapalnego.  Ważne jest jednak, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników jak kwasy omega-3, cynk oraz witaminy (zwłaszcza A, D, E, C). Warto spożywać dużą ilość warzyw i owoców, które zawierają przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia, zatrzymują niszczenie stawów i łagodzą dolegliwości bólowe. Istnieje też lista produktów, których lepiej unikać przy reumatyzmie. Na cenzurowanym pozostają: tłuste mięsa, wędliny, sery, olej słonecznikowy, wysoko przetworzona żywność, słodycze, chipsy, gotowe dania, produkty bogate w histaminę (czekolada, sery pleśniowe, strączki) i warzywa psiankowate takie jak pomidor, papryka, bakłażan.

Nadzieja współczesnej medycyny

DietaWspółczesna medycyna nie znalazła jak dotąd skutecznych leków na choroby reumatyczne. Jak dotąd używa się głównie tych przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które są obciążone niebezpiecznymi działaniami niepożądanymi. Nowoczesna terapia opiera się na tzw. lekach biologicznych, jednak terapia ta z uwagi na bardzo wysokie koszty, niską dostępność w Polsce oraz zagrożenia, które za sobą niesie jest zarezerwowana głównie dla najcięższych przypadków, które nie poddają się tradycyjnej farmakoterapii.  Coraz częściej sięgamy więc po bezpieczne i alternatywne terapie, które sięgają do źródła problemu i zwalczają chorobę u podstaw. Zajmuje się tym tzw. medycyna funkcjonalna, której podstawą jest zastosowanie diety fenotypowej.  Dzięki wyeliminowaniu produktów, które szkodzą i niepotrzebnie aktywują układ immunologiczny, możemy pozbyć się stanu zapalnego, który jest główną przyczyną reumatyzmu. Dopełnieniem tego typu terapii są zabiegi oczyszczające organizm z toksyn i wzmacniające mikroflorę jelitową takie jak hydrokolonoterapia czy terapia tlenem hiperbarycznym. Ta ostatnia dodatkowo wzmacnia wszystkie tkanki organizmu i sprzyja procesowi regeneracji, co pozwala usunąć chorobę i cofnąć zmiany powstałe na skutek choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *