Tajemnicze geny odpowiedzialne za nadwagę? | VIMED

Tajemnicze geny odpowiedzialne za nadwagę?


Naukowcy Imperial College zidentyfikowali odcinek kodu genetycznego, położony w pobliżu genu MC4R, w którym określone następstwo genów zwiększa – ich zdaniem – ryzyko nadwagi, a tym samym zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Zidentyfikowany odcinek kodu genetycznego kontroluje działalność genu MC4R.

Badacze jednak wciąż nie mają pełnego wyobrażenia o genetycznych uwarunkowaniach otyłości. Nie potrafią także odnaleźć związków pomiędzy otyłością a cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi czy rakiem, na które przedwcześnie umiera w Wielkiej Brytanii 30 tys. osób rocznie.

Odkrycie dokonane po przebadaniu następstwa genów u 30 tys. białych Brytyjczyków i Brytyjczyków wywodzących się głównie z Indii i Pakistanu, uzupełnia wiedzę o wykrytym wcześniej genie FTO. Jedna z dziedzicznych odmian tego genu powoduje, iż osobnik posiadający ją jest w 70 % bardziej narażony na otyłość niż ten, który jej nie posiada.

Oba geny (zarówno MC4R, jak i FTO), mają wpływ na apetyt i poziom wykorzystanej energii. Dziedziczna odmiana genu FTO sprzyjająca przybieraniu na wadze, występuje łącznie z wykrytą przez naukowców kombinacją genów MC4R (taka struktura genów zwiększa łącznie ciężar ciała średnio od 4 do 5 kilogramów).

Blisko połowa Brytyjczyków jest nosicielami następstwa genów powodującego nadwagę i otyłość; wśród Azjatów jest to znacznie wyższy procent. Odkrycie naukowców z Imperial College otwiera perspektywę zdiagnozowania skłonności do nadwagi na wczesnym etapie życia, u osób z wrodzonymi czynnikami genetycznymi.

Wskaźniki otyłości w W. Brytanii w ostatnich 25 latach wzrosły blisko czterokrotnie, jednocześnie czyniąc ten kraj europejskim rekordzistą pod względem liczby ludzi z nadwagą. Co piąty mężczyzna i co czwarta kobieta to ludzie otyli. Według ministra zdrowia – Alana Johnsona, otyłość jest największym problemem z punktu widzenia zarówno indywidualnej troski o zdrowie, jak i publicznej służby zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *