Weź jedzenie na prześwietlenie | VIMED

Weź jedzenie na prześwietlenie

Rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień, a z nią idzie w parze rozwój techniki, która podsuwa nam coraz bardziej zaskakujące rozwiązania. Jednym z największych pól, na których nowe technologie spotykają się z życiem codziennym, jest przemysł żywieniowy. Tu zaś do najbardziej obiecujących narzędzi należy TellSpeckieszonkowy skaner do żywności  będący jeszcze w fazie testowej, ale przez Forbsa i wielu światowych obserwatorów uważany za gadżet, który zmieni naszą rzeczywistość.

Choć urządzenie to wygląda dość niepozornie, wnosi w życie człowieka niezmiernie dużo, ujawnia bowiem zawarte w produkcie spożywczym składnik chemiczne, odżywcze, alergeny oraz określa kaloryczność żywności i napojów.

Wystarczy umieścić TellSpec pod interesującą nas żywnością i nacisnąć guzik, a skaner pobierze informację, korzystając z technologii spektrofotometrii, bazującej na tym, że każda cząstka żywności inaczej odbija wiązkę promieniowania urządzenia. Pozyskaną w ten sposób informację urządzenie przesyła do aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Warto dodać, że promieniowanie przenika szkło oraz folię, techniką tą można więc badać zarówno żywność nieopakowaną, jak i opakowaną.

Trzeba przyznać, że TellSpec w rewolucyjny sposób zmienia rzeczywistość człowieka, daje bowiem konsumentowi taką władzę i wiedzę o produkcie, jakiej nie miał on nigdy w dziejach przemysłu żywieniowego. Pewne problemy może stwarzać najwyżej interpretacja wyników przez użytkowników, niemniej jednak sam pomysł zachwyca i wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu konsumentów.

[framed_box bgColor=”#E0FFFD”]Ciekawostką jest, że inspiracją do stworzenia skanera była córka założycielki firmy TellSpec Inc. (Isabel Hoffmann), która cierpi na alergie pokarmowe. Stworzenie produktu stało się możliwe dzięki pomocy finansowej internautów, którzy mieli okazję zapoznać się z projektem za pośrednictwem wspierającego kreatywne przedsięwzięcia portalu Indiegogo. Na badania zgromadzono około 400 tysięcy dolarów. Urządzenie w następnym roku ma być dostępne w Stanach, o Europie jeszcze nie słychać.

[/framed_box]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *