Zielona herbata- tai chi a mocne kości | VIMED

Zielona herbata- tai chi a mocne kości

Polifenole zawarte w zielonej herbacie mogą pomóc kobietom, które przeszły menopauzę, w utrzymaniu zdrowych kości. Dr Chwan-Li Shen z Texas Tech University Health Sciences Center, w swoich badaniach odnotowała znaczący wzrost markerów kostnych u kobiet, które piły zieloną herbatę oraz ćwiczyły Tai Chi.

W swoim badaniu dr Shen spojrzała na efekt synergii, który występuje pomiędzy spożywaniem zielonej herbaty a praktykowaniem Tai Chi. W badaniu, trwającym 6 miesięcy, wzięły udział kobiety po menopauzie, które cechowały się słabymi kośćmi, ale u których nie stwierdzono dotychczas osteoporozy.
[notice]
Osteoporoza to choroba charakteryzująca się zmniejszeniem gęstości kości oraz zmniejszeniem ich wytrzymałości i osłabieniem, co w konsekwencji przyczynia się do łatwej podatności na złamania.
[/notice]

Badane kobiety podzielono na 4 grupy: pierwszą grupę stanowiły kobiety przyjmujące placebo, drugą otrzymujące 500 mg polifenoli z zielonej herbaty, ale nie ćwiczące Tai Chi, trzecią stosujące placebo oraz praktykujące Tai Chi 3 razy w tygodniu, natomiast do czwartej grupy należały kobiety spożywające zieloną herbatę i ćwiczące Tai Chi. W trakcie badania była oceniana również siła mięśni, a także pobierana była próbka krwi i moczu.
[info]
Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie, które ze względu na brak jakichkolwiek objawów we wczesnych fazach rozwoju, nie są świadome rozwijającej się choroby. W okresie tym kobieta może tracić nawet 4-7% masy kostnej rocznie.
[/info]
[clearboth]
Jak wykazały wyniki przeprowadzonego doświadczenia połączenie polifenoli z zielonej herbaty (równowartość 4-6 filiżanek dziennie) w połączeniu z ćwiczeniami Tai Chi wpłynęło na poprawę stanu kości u badanych kobiet już po okresie 3 miesięcy. Co więcej, w przeciągu 6 miesięcy znacznie poprawiła się siła mięśni, a także stan psychiczny pacjentek. Odkrycie to sugeruje, że spożywanie zielonej herbaty wraz z ćwiczeniami Tai Chi, obniża ryzyko choroby przewlekłej jaką jest osteoporoza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *